Beemaster's International Beekeeping Forum

BEEKEEPING LEARNING CENTER => GENERAL BEEKEEPING - MAIN POSTING FORUM. => Topic started by: utahbeekeeper on July 09, 2008, 05:19:25 PM

Title: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: utahbeekeeper on July 09, 2008, 05:19:25 PM
It is a new year . . . bees and their possible extinction are in the puffed up media often, and honey, particularly a beek's locally sold products are at a premium.  What price is everyone that does sell getting this year?  I have searched "Raw Honey For Sale"   in Yahoo and Google and have gotten quite a range for a pound, and some of these sites may be old:
Miller's Honey   $4.00 per lb (http://www.millershoney.com/honey.htm)
Real Hawaiian Honey  $12.00 per lb (YIKES) (http://www.rawhawaiianhoney.com/)
Carlisle Honey  $8.25 per lb (http://www.carlislehoney.com/order_form.htm)
Who'sYour Honey (Gotta love this one!)  Greek import  $13.00 per lb (http://www.whosyourhoney.com/category/646373)
Ohio Honey  $8.00 per lb (http://www.ohiohoney.com/products.html)
Hey   that's ME   not bad placement on Yahoo, eh? (http://www.utahsphotographer.com/localutahhoney/)
Bee Pee Honey of new York - no price given but had to include! (http://www.hortonhillfarm.com/beepee.htm)
Bee Bros. Honey of New York  $5.00 per lb (http://www.beebrothers.org/honeyproducts.php)

Ok you get my drift.  Millcreek Valley Farm honey will go on sale this Sat at the first day of Farmer's Market.  I have reached the following pricing decisions:

12oz bear - $4.95
16oz jar - $6.50
22oz Decorative Cutsie Mason w/cut comb - $9.95
40oz jar - $15.50

These are a buck or so higher than last year's prices and we sold out.  I have been getting phone calls and eMail requests for months, although some have been for bulk sales and I won't do that.  With our line of beeswax lotion bars, lip balms and soaps, we should rock the city park.  Jars got here today so it is bottling night.  Just for fun, when I get home I'll post my custom label.

So what are you folks selling for this year?  Just curious
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: randydrivesabus on July 09, 2008, 05:38:37 PM
i'm going to sell my pints for $7.50 like I did last year but they are somewhat crystallized and not really this years honey but from a couple of dead outs. I will put them in the greenhouse for a short time to liquify them a bit.
if i had fresh honey i would probably try to get $10. if that would be met with a lot of resistance then i would adjust. I also would do some arm twisting if there are other vendors selling honey to get them to at least match my price.
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: hardtime on July 09, 2008, 07:33:21 PM
well i am saleing pints 5$  quarts  10.50  along side the road  where people pass by the most .might try fram ers market some to.
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: Jerrymac on July 09, 2008, 07:42:55 PM
2007 I got $6.00 per pound no matter the size of jar. I use jars saved from eating the groceries. I guess if I bought jars I would add that price to the six per pound. Not sure if I will have any honey this year. Very dry.
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: Ross on July 09, 2008, 08:25:35 PM
I'm selling for $8 for pints, $10 pints with comb, and $15 for quarts.  I use new Golden Harvest canning jars.
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: Shawn on July 10, 2008, 03:04:20 AM
I thought I saw something about comb honey being in the 20's. Not sure if it was an earlier post or not but I did see it. Might have been a news thing I saw.
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: golddust-twins on July 10, 2008, 03:34:24 AM
Pints $7.50 to the produce stand at the farmers market.  He marks them to $9.75. 
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: Moonshae on July 10, 2008, 08:08:36 PM
What's the pint/weight conversion? I sold 1 lb jars for $5.50, 8 oz for $3.50, and 8 oz "gift jars" for $4.50. I think I'm going to increase my price, I sold out in two days.
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: utahbeekeeper on July 10, 2008, 08:14:00 PM
Honey varies slightly,  but typically 22oz in a pint
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?$7.00
Post by: asprince on July 10, 2008, 09:15:24 PM
I have been selling the small bears for $3.00, 1/2 pint jelly jars for $4.00 and pints for $6.00. Sales for the pints has been good. I am thinking about going up to $7.00. All sales are by word of mouth, no stand.

Steve
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: JP on July 10, 2008, 09:35:51 PM
Last season $4.00 for 1/2 lb, $6.00 for 1 lb, sold a few gallons @ $35.00 per gallon. Will probably be the same this season. Haven't harvested yet, been busy, and resting when not busy.


...JP
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: KONASDAD on July 10, 2008, 09:56:13 PM
Last year was a 6oz bear, 2.50 or five for ten. Upside down pounder, for 6, or five for twenty.
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: bassman1977 on July 10, 2008, 10:48:59 PM
Mine are going for $6.00 per pint.  I should have gone $7 or $8.  Next year will definitely be $7 unless there is a large surge in national prices.
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: DrKurtG on July 13, 2008, 07:45:44 PM
What about bulk honey? Anyone sell to restaurants or other establishments?
Title: Re: So Where Are Y'All At On Pricing?
Post by: BeeHopper on July 13, 2008, 08:46:46 PM
Wow  :shock:  you Beeks are doing great, I got $4.50 per lb. last year. This year, I'm shaking down my customers for more  :evil: