Yesterday i bought six cypress logs for sixty dollars a ton. $216 dollars and had it band sawed for 160.00 per thousand. It sawed out 1200 bd. ft.= 190.00 total of 416.00 dollars. I had it sawed in ten and seven inch boards. Thats roughly 34.5 per board ft. A 1x10 x12 is about 3.45 or 1.73 per hive body. I know i'll have some waste but it's still pretty good. :-P
__________________
Sweet.
Dang, that's pretty cool. Now, you said you had it cut in 10 and 7 inch boards. Are they true 10 inch boards width or the same measurements of 9.75" they sell at HD and Lowe's? I bought a few of those 10" ones from HD only to realize later that I could only make supers out of them. Lesson learned for me.
wouldn't it be nice if you could buy frames to fit boxes made from standard lumber.
Yes it's true 10 and 7 ens. So after i plane them i can rip them down tp 9 5/8 and 6 5/8. :-P
That's great. The cypress will probably last forever!
How does that weigh compared to pine?
-Paul
Good deal! My plan is to switch over to cypress as I expand and then rotate out my pine boxes as the wear out.
Quote from: lenape13 on March 10, 2011, 03:30:50 PM
Good deal! My plan is to switch over to cypress as I expand and then rotate out my pine boxes as the wear out.
that could be a long wait i have a few boxes that are 30 years old :shock:
that could be a long wait i have a few boxes that are 30 years old
My other boxes are made from eastern red cedar.
How does that weigh compared to pine?
It's about the same as white pine and lighter than yellow pine.