G'day, fellow Down-Unders. New to site. Have searched site for 'cappings wax honey' for sale without success. We have about 50kgs drained, strained Dry-land Tea-Tree cappings wax honey, extracted May 2014, following serious honey drought. The best honey we have ever produced from our 50 untraveled hives. Looking for a price point per kilo, please.
Firstly welcome to the forum.
Quote from: BBC APIARY on July 04, 2014, 11:58:06 PM
We have about 50kgs drained, strained Dry-land Tea-Tree cappings wax honey, extracted May 2014, following serious honey drought. The best honey we have ever produced from our 50 untraveled hives. Looking for a price point per kilo, please.
I am not sure what you are referring to when you say 'cappings wax honey', do you mean the strained cappings, or the wax once the cappings have been strained & melted, or the honey which has been strained?
If you have a look on Gumtree you will see varied prices from $8 to $10 per kilo for honey, you need to take into account the packaging & labelling costs also. If you were selling direct to a honey packer you would struggle to get $4 a kilo. It does depend on your location and what the local market is doing.
I have seen 500gram containers of locally produced honey selling for $6.50.
Good clean wax sells from $5 a kilo up to $16 to $20 kilo depending who is buying it.
Hope this helps.
Kevin.
Ah, it's the HONEY sale price, but got the idea. Not a Gumtree aficionado. Thanks for your help.
I sell mine for 8$ kg in 1.5 kg tubs. :-D
I sell mine for $4 for 500 grammes.
My honey sells in shops for $8.00 per 500g from that I get $6.00 if you keep an eye on their prices at woolies and coles and base your price on theirs you will get better prices for your honey.Last visit to store dicks oze honey was at $1.50 per hundred g's my honey is better than his so more valuable IMHO. Home brand honey was last at $1.40 per hundred g's.http://www2.woolworths (http://www2.woolworths) online.com.au/shop/ProductDetails?Stockcode=44904&name=homebrand-australian-honey#url=/Shop/Browse/jams-spreads%3Fpage%3D3. look at the link $1.57 for capilano honey most types this is what people pay at the supermarket without a second thought so you should be able to get at least equal for your product.That's my opinion anyway.
Mick.
I have been selling my honey at a market in SE Qld the last couple of months and I have it in 500g squeeze bottle for $4.00 and 1kg tubs for $8.00. The last couple of months I have sold over 150kg this way, the punters love it and I can now go and buy some new gear to expand my couple of hives for next season, so happy days for all :-D.
Here is where I get my containers from (sorry cant put URL in yet):
People in Plastics
1kg-honey-pot-clear-with-yellow-lid
bsq500gm-500gm375ml-squeeze-bottle-clear
They cost about 50c each.
I looked at supermarket prices to give me a guide, but also did not want to price myself out or the market (or be too cheap), so decided on a middle ground price.
Hope this is of some assistance.
Quote from: BBC APIARY on July 04, 2014, 11:58:06 PM
G'day, fellow Down-Unders. New to site. Have searched site for 'cappings wax honey' for sale without success. We have about 50kgs drained, strained Dry-land Tea-Tree cappings wax honey, extracted May 2014, following serious honey drought. The best honey we have ever produced from our 50 untraveled hives. Looking for a price point per kilo, please.
The oldtimer that taught me said his cappings wax was darker due to the heat from the knife, he used to sell it to horse people
who would use it for wounds
I sell mine for $8 per kilo PLUS $2 for packaging and label so $10 per kilo $6 per 500g and $4 per 250g ( not worth the fiddle but do it for the neighbour makes up gift boxes of local produce)
At those prices I have people ringing up wanting more cause " it's better than the supermarket stuff"
Don't sell yourselves short - label it properly, look the goods and charge accordingly.
Quote from: Wombat2 on July 21, 2014, 09:20:09 AM
I sell mine for $8 per kilo PLUS $2 for packaging and label so $10 per kilo $6 per 500g and $4 per 250g ( not worth the fiddle but do it for the neighbour makes up gift boxes of local produce)
At those prices I have people ringing up wanting more cause " it's better than the supermarket stuff"
Don't sell yourselves short - label it properly, look the goods and charge accordingly.
That begs the question, do you deduct $2 if people return the container when buying more, or in cases where they bring their own?
Quote from: kalium on July 22, 2014, 02:15:23 AM
Quote from: Wombat2 on July 21, 2014, 09:20:09 AM
I sell mine for $8 per kilo PLUS $2 for packaging and label so $10 per kilo $6 per 500g and $4 per 250g ( not worth the fiddle but do it for the neighbour makes up gift boxes of local produce)
At those prices I have people ringing up wanting more cause " it's better than the supermarket stuff"
Don't sell yourselves short - label it properly, look the goods and charge accordingly.
That begs the question, do you deduct $2 if people return the container when buying more, or in cases where they bring their own?
I have done but only on two occasions when I've been asked - but with a Pharmacy background in retail, industry and Government regulation I prefer a high standard and provide new containers with tamper evident closures - and it is appreciated by my regular customers.
Quote from: Wombat2 on July 22, 2014, 06:45:00 AM
Quote from: kalium on July 22, 2014, 02:15:23 AM
Quote from: Wombat2 on July 21, 2014, 09:20:09 AM
I sell mine for $8 per kilo PLUS $2 for packaging and label so $10 per kilo $6 per 500g and $4 per 250g ( not worth the fiddle but do it for the neighbour makes up gift boxes of local produce)
At those prices I have people ringing up wanting more cause " it's better than the supermarket stuff"
Don't sell yourselves short - label it properly, look the goods and charge accordingly.
That begs the question, do you deduct $2 if people return the container when buying more, or in cases where they bring their own?
I have done but only on two occasions when I've been asked - but with a Pharmacy background in retail, industry and Government regulation I prefer a high standard and provide new containers with tamper evident closures - and it is appreciated by my regular customers.
That makes sense.
It will probably be a couple of years before I'm ready to sell honey, and I'm not yet sure how I will handle the same issue.
On the one hand I like reducing waste and I expect customers who also like reducing waste would be keen on bringing their own
container (as well as the savings they get!), but then there are the points you bring up. Maybe people don't really care about
reducing waste and saving money, and would prefer the confidence of tamper proof containers and snappy labels.
Quote from: JasonP on July 07, 2014, 11:19:48 PM
I sell mine for 8$ kg in 1.5 kg tubs. :-D
Sold all mine this year , $9 for 600 gram glass jar and $15 for 1kg plastic tub, it sold like hotcakes and people said it was the best
honey they had ever tasted. I think there is a shortage this year too woolworths today had shelves where it said temp unavailable,
Point is the bees worked hard for it and if you are offering a premium product then don't give it away your girls worked hard for it and
there's quite a bit of work harvesting it, and it dosnt go off so you can keep it till it sells!
I'm over here in the USA, but what I've done this year is mix my cappings honey 1:1 with slung honey. I use the same kind of label on the cappings honey as I do on the regular slung honey but on the lid I put a simple easily seen sticker that says "BOLD" on it. I'm present when it's sold so when people ask about it I can explain the difference. I only have probably 10 gallons total of both kinds to sell but have already sold some of each. Either honey is priced at $15usd per quart/3-pounds/1.36kg.
FWIW,
Ed