Beemaster's International Beekeeping Forum

BEEKEEPING LEARNING CENTER => GENERAL BEEKEEPING - MAIN POSTING FORUM. => Topic started by: Bob Wilson on June 04, 2020, 03:11:05 PM

Title: Prices for honey products...
Post by: Bob Wilson on June 04, 2020, 03:11:05 PM
I was window shopping along River Street, located in Savannah, Ga. last Monday, and found a honey bee store.
Honey sold for $110 for 80 ounces (That's $176 a gallon)
and lip balm for $3.50.
I thought you beeks would like to know. :wink:
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: The15thMember on June 04, 2020, 05:05:01 PM
I have a lip balm from Savannah Bee, and I am not impressed with its quality to be honest, especially for the price.  I has not held up over time; it's gotten grainy and the wax is coming out of solution.  Lip balms from local apiaries, as well as my own, have been much better.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Honeyeater on June 09, 2020, 08:33:51 PM
How much honey they can actually sell at that price though?

I have an opposite problem here where I live. In the past few years several backyard beekeepers popped up around me. I'm seeing a lot of "honey for sale signs". I presume Flow hive users like myself.

I used to give jars of honey to my wife to sell at her work place, but this year, another guy is undercutting me, and also giving away his honey for free.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: FloridaGardener on June 09, 2020, 09:35:45 PM
https://www.honey.com/honey-industry/statistics/retail-honey-price

This is saying $8.09 per pound on the average retail.

I've been selling full bars (4 to 5 lbs) of white wax comb honey for $40.  No need to crush and strain, the customers love it. Cut the slab from the wood frame and wrap in parchment with a fancy sticker. :-)  It reminds me of when I'd buy a fresh salmon at Seattle's Pike Place Market.

The parchment holds in every drop of honey, which can be recovered with a spatula.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: The15thMember on June 10, 2020, 10:24:21 AM
Quote from: FloridaGardener on June 09, 2020, 09:35:45 PM
https://www.honey.com/honey-industry/statistics/retail-honey-price

This is saying $8.09 per pound on the average retail.

I've been selling full bars (4 to 5 lbs) of white wax comb honey for $40.  No need to crush and strain, the customers love it. Cut the slab from the wood frame and wrap in parchment with a fancy sticker. :-)  It reminds me of when I'd buy a fresh salmon at Seattle's Pike Place Market.

The parchment holds in every drop of honey, which can be recovered with a spatula.
FG, that is genius! 
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: FloridaGardener on June 10, 2020, 12:34:36 PM
No - LOL - it is lazy!  :wink:

And PS.... to Bob:  that honey in the store was so expensive because it's AGED  :cheesy: haha it's been there for YEARS because of the price.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: JurassicApiary on June 10, 2020, 12:59:54 PM
$110/gallon...wow!

Here in Hawaii, majority of local honey sells between $14-16/lb. with the rare varietals commanding up to $20/lb.

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200610/5a312a714547d61e2ec225f05e111059.jpg)
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200610/514e998fe4ed34ccff69372ad31dc2a0.jpg)
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200610/443066063a87442d750ce63c9b4efa23.jpg)
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200610/fc38b2e1e56ae33e760f5c881cffff3b.jpg)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: JurassicApiary on June 10, 2020, 01:14:30 PM
I?m digging this presentation (photos are not mine). The poster (named Steve) was showing the method to teach how to DIY so I don?t think they would have a problem sharing:

(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200610/850bcc30e3e6fed99812bf86244792c0.jpg)
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200610/cf8d1bbc52326fee3489b37d1628c5e3.jpg)
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200610/13822e60f9c082f5f719ff6270f98421.jpg)
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200610/21e0013564e61c025f588d316a634b1f.jpg)

If anyone is interested in seeing the entire post with more photos and instructions from the author I can find it and post the link. Once the bees cap the honey, he fills the empty space in the jar with honey too. Personally, I dig the presentation and simplicity.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: The15thMember on June 10, 2020, 03:31:14 PM
Quote from: JurassicApiary on June 10, 2020, 01:14:30 PM
I?m digging this presentation (photos are not mine). The poster (named Steve) was showing the method to teach how to DIY so I don?t think they would have a problem sharing:

If anyone is interested in seeing the entire post with more photos and instructions from the author I can find it and post the link. Once the bees cap the honey, he fills the empty space in the jar with honey too. Personally, I dig the presentation and simplicity.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Oh that is so cool!  I've been wondering if anyone still did this.  People used to sell honey like this in the 1800s.  Apparently even back then consumers were worried about adulterated honey, so by selling comb built directly in the jar, it was obviously the beekeeper hadn't handled it.  I remember reading about this in conjunction with the development of the langstroth hive. 
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: CoolBees on June 10, 2020, 04:27:17 PM
Jurassic - that is very interesting. I have not seen that before, but I really like it. ... Definitely would like to learn more.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Seeb on June 10, 2020, 05:22:46 PM
me too Jurassic
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Ben Framed on June 10, 2020, 06:49:46 PM
I like it Matt! Thanks for posting! I am very interested in the information!

Phillip
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: FloridaGardener on June 27, 2021, 09:49:33 PM
I'm bumping up this thread because I want to see your honey prices for 2021.   Boutique packaging vs. a quart jar.

Comb honey and strained/extracted....

Everything else on the planet costs more this year.... my bees and I worked hard.  Did the prices go up?

Thanks everyone.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: cao on June 27, 2021, 11:56:36 PM
Still selling for $10 a pint, $18 a quart, and $7 a 1lb plastic squeeze bottle.  The rare one gallon sale is $60.  I am still on the cheap side around here.  I have seen it as high as $12-15 a lb.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Ben Framed on June 28, 2021, 12:17:26 AM
I am glad this was bumped, I would like to know more about the process of the drawn honeycomb in the jars.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: The15thMember on June 28, 2021, 02:01:34 PM
I'm selling in bulk for $70/gal. this year. 
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Nock on June 28, 2021, 02:30:24 PM
I sell it for $10 in pound squeeze bottle. With no problem.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: rast on June 28, 2021, 09:19:04 PM
$10 same as nock.  Gave a bottle as a tip this morning and he turned around and bought two more.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Ben Framed on June 29, 2021, 12:27:43 AM
Quote
I'm selling in bulk

Member what type gallon container do you use?
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: The15thMember on June 29, 2021, 12:42:58 AM
Quote from: Ben Framed on June 29, 2021, 12:27:43 AM
Quote
I'm selling in bulk

Member what type gallon container do you use?
Just food grade 5 gal. buckets from Lowes. 
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: guitarstitch on July 01, 2021, 12:21:24 PM
$10/lb.  I only did 24 oz Queen Anne bottles this year, so $15 a bottle.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Ben Framed on July 01, 2021, 01:35:39 PM
Quote from: guitarstitch on July 01, 2021, 12:21:24 PM
$10/lb.  I only did 24 oz Queen Anne bottles this year, so $15 a bottle.

Matt I'm not familiar with the Queen Anne style bottles. Do you have a picture? Are these the classic honey bottles sold as queenline? Thanks




                                                                                                                                                                                .
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Ben Framed on December 05, 2021, 06:31:18 AM
Member I am bumping this for a refresher of your interest as well as mine, per a conversation you and I slightly touched on yesterday. Reply number 7 may be of interest to you. Personally I think this is one of the neatest Ideas I have seen in honey production.

Phillip

Title: Re: Prices for honey products...
Post by: The15thMember on December 05, 2021, 01:00:05 PM
Quote from: Ben Framed on December 05, 2021, 06:31:18 AM
Member I am bumping this for a refresher of your interest as well as mine, per a conversation you and I slightly touched on yesterday. Reply number 7 may be of interest to you. Personally I think this is one of the neatest Ideas I have seen in honey production.

Phillip
Thanks, Phillip.  I agree, I think it's so neat!  It's not exactly the most practical way of getting honey, but it's so cool, I don't care!  :grin:
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Ben Framed on December 05, 2021, 01:35:41 PM
Quote
Thanks, Phillip.  I agree, I think it's so neat!  It's not exactly the most practical way of getting honey, but it's so cool, I don't care! :grin:

Me Either! I totally agree! I am grateful to JurassicApiary for posting this.  :grin:

Phillip
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Bill Murray on December 08, 2021, 06:59:40 PM
I went to BYOB this year, working outstanding. Hopefully wont have to buy bottles anymore. Selling for 5.80 a pound out of milk cans. If you keep bees they make Honey,if you split your hives they make more honey. if you're a good beekeeper, they all make more honey, honey is money, you cant get away from that no matter how you sell it.
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: microage97 on December 09, 2021, 01:42:59 PM
Quote from: JurassicApiary on June 10, 2020, 01:14:30 PM

If anyone is interested in seeing the entire post with more photos and instructions from the author I can find it and post the link. Once the bees cap the honey, he fills the empty space in the jar with honey too. Personally, I dig the presentation and simplicity.


I would love to see / learn more. Here is a page with their howto:

https://www.honeybeesuite.com/comb-honey-in-glass-jars/

Dave
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Ben Framed on December 09, 2021, 02:19:00 PM
Quote from: microage97 on December 09, 2021, 01:42:59 PM
Quote from: JurassicApiary on June 10, 2020, 01:14:30 PM

If anyone is interested in seeing the entire post with more photos and instructions from the author I can find it and post the link. Once the bees cap the honey, he fills the empty space in the jar with honey too. Personally, I dig the presentation and simplicity.


I would love to see / learn more. Here is a page with their howto:

https://www.honeybeesuite.com/comb-honey-in-glass-jars/

Dave

Awesome microage97 thanks to you both!!
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Bill Murray on December 09, 2021, 03:37:35 PM
That was interesting I am going to try it this year. Thanks
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Jim134 on December 09, 2021, 11:11:17 PM
Quote from: guitarstitch on July 01, 2021, 12:21:24 PM
$10/lb.  I only did 24 oz Queen Anne bottles this year, so $15 a bottle.
You do realize 24 Fluid ounces is 2 pounds of honey ??  So now you're only getting $7 per pound... In my opinion this is cheap for honey..  I personally have never heard.. Of a Queen Anne  bottles.. Queenline bottles yes. I personally gave up on Queenline bottles. Maybe 30 years ago and went to a classic honey bottles.. On average the classic  Honey bottle is approximately $0.30 less per bottle . Then queenline bottles..  There are very few people who can tell the difference.
I don't know how to post pictures on this form ?
So you could actually see the difference..


            BEE HAPPY Jim134 :)



Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Ben Framed on December 09, 2021, 11:53:37 PM
Jim in all your years of experience have you by chance tried the method posted here earlier by JurassicApiary and followed up by microage97? It would be nice to actually talk to someone who has experience with this way of doing things.

Thanks,

Phillip

https://www.honeybeesuite.com/comb-honey-in-glass-jars/
Title: Re: Prices for honey products...
Post by: Jim134 on December 10, 2021, 01:21:01 AM
Quote from: Ben Framed on December 09, 2021, 11:53:37 PM
Jim in all your years of experience have you by chance tried the method posted here earlier by JurassicApiary and followed up by microage97? It would be nice to actually talk to someone who has experience with this way of doing things.

Thanks,

Phillip

https://www.honeybeesuite.com/comb-honey-in-glass-jars/

   If you're talking about the picture... I have never done this.. And I don't know anyone who has..

                  BEE HAPPY  Jim 134  :smile: