Sidliners and fultimers...

Started by Mklangelo, May 01, 2007, 10:04:04 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Mklangelo

What is the going retail price for honey in your area?


I'm seeing prices as high at 3.50 US for 6 ounces on the net.

<img src="http://banners.wunderground.com/weathersticker/miniStates_both/language/www/US/WI/Milwaukee.gif" border=0
alt="Click for Milwaukee, Wisconsin Forecast" height=100 width=150>


If the automobile had followed the same development cycle as the computer, a Rolls-Royce would today cost $100, get a million miles per gallon, and explode once a year, killing everyone inside.
  - Robert X. Cringely

reinbeau


- Ann, A Gardening Beek -  ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Click for Hanson, Massachusetts Forecast" border="0" height="150" width="256

Mklangelo

Quote from: reinbeau on May 01, 2007, 10:22:45 AM
Didja stumble on this site?


Wow.  Amazing what you can charge when you tap into the "boutique" honey market...  4.00 US/pound for bulk sales...


Well, I plan on doing something on the net and I can see that I'll easily be able to undercut these charactors.

<img src="http://banners.wunderground.com/weathersticker/miniStates_both/language/www/US/WI/Milwaukee.gif" border=0
alt="Click for Milwaukee, Wisconsin Forecast" height=100 width=150>


If the automobile had followed the same development cycle as the computer, a Rolls-Royce would today cost $100, get a million miles per gallon, and explode once a year, killing everyone inside.
  - Robert X. Cringely

pdmattox

Unless you can market all your honey yourself, the most a packer will pay is the wholesale price.  Here in florida my citrus honey crop would sell anywhere from .80-1.25 a pound, which is way underpriced of what i think it is worth.

Mklangelo

Quote from: pdmattox on May 01, 2007, 10:35:49 AM
Unless you can market all your honey yourself, the most a packer will pay is the wholesale price.  Here in florida my citrus honey crop would sell anywhere from .80-1.25 a pound, which is way underpriced of what i think it is worth.

  You do almost all the work so they can mark it up 500%

<img src="http://banners.wunderground.com/weathersticker/miniStates_both/language/www/US/WI/Milwaukee.gif" border=0
alt="Click for Milwaukee, Wisconsin Forecast" height=100 width=150>


If the automobile had followed the same development cycle as the computer, a Rolls-Royce would today cost $100, get a million miles per gallon, and explode once a year, killing everyone inside.
  - Robert X. Cringely

TwT

i sale mine in mason jars [ pints] for $6.50 a jar, if they buy a case of 12 jars it is $6.00 a jar. i have 19 cases ordered already plus 3 cases of chunk honey, chunk honey sales for $ 9.50 a jar in a case, $10.00 for a single jar.
THAT's ME TO THE LEFT JUST 5 MONTHS FROM NOW!!!!!!!!

Never be afraid to try something new.
Amateurs built the ark,
Professionals built the Titanic

Mklangelo

Quote from: TwT on May 01, 2007, 12:07:37 PM
i sale mine in mason jars [ pints] for $6.50 a jar, if they buy a case of 12 jars it is $6.00 a jar. i have 19 cases ordered already plus 3 cases of chunk honey, chunk honey sales for $ 9.50 a jar in a case, $10.00 for a single jar.


Chunk Honey has comb in it?  Nevermind, I saw it in the glossay:-)

<img src="http://banners.wunderground.com/weathersticker/miniStates_both/language/www/US/WI/Milwaukee.gif" border=0
alt="Click for Milwaukee, Wisconsin Forecast" height=100 width=150>


If the automobile had followed the same development cycle as the computer, a Rolls-Royce would today cost $100, get a million miles per gallon, and explode once a year, killing everyone inside.
  - Robert X. Cringely