Feeding bees is EXPENSIVE! Any ideas on purchasing sugar cheaper than at the loc

Started by challenger, June 01, 2009, 10:59:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

challenger

I have several nucs I purchased recently and the flow here is all but over. I planned on feeding them light syrup anyway but I've gone through 80 lbs of sugar in 10 days and I can see I will need to feed them for quite a while. Anyone have any "thrifty" ideas on purchasing sugar?
Thanks-Howard
Beekeeping for Chordoma. All proceeds donated to cancer research

RickeyENC

Have you checked out Sam's club? I know they sell it in something like 50lb bags.

Kathyp

also see if there is a damaged goods place around.  i have been getting a good deal on broken bags that came from costco.  you just have to be careful that you are getting the weight that they say you are.
The people the people are the rightful masters of both congresses and courts not to overthrow the Constitution, but to overthrow the men who pervert it.

Abraham  Lincoln
Speech in Kansas, December 1859

Brian D. Bray

Don't feed so much.  Feed with interruptions so the bees will make use of the syrup instead of trying to store in in the brood chamber.
Life is a school.  What have you learned?   :brian:      The greatest danger to our society is apathy, vote in every election!

Bee Happy

...I tried to grow my own sugar cane, but I think I'm on the only real estate in Florida that won't support it. It wasn't for bees, I didn't even have any then.
be happy and make others happy.

TwT

Quote from: RickeyENC on June 01, 2009, 11:08:20 PM
Have you checked out Sam's club? I know they sell it in something like 50lb bags.

don't buy the large bags, the next time you go into Sams Club and price sugar, you pay more per pound for larger bags than you do small bags, check the price sticker and you will see the smaller bags are cheaperper pounds (in some cases I have seen it .12 a pound cheaper), look for sales ads in you local paper because there is alway a grocery store that will have something like 4# bags for $1.32 or 5# for $1.69, when I find sales I jump on them and fill a buggy or two, good luck!!
THAT's ME TO THE LEFT JUST 5 MONTHS FROM NOW!!!!!!!!

Never be afraid to try something new.
Amateurs built the ark,
Professionals built the Titanic

JP

Ted, no offense buddy but I think you're off on that one. I buy the 25lb bags from Sam's because they are much cheaper than the smaller bags by far.

Bulk products demand a better price always from my experience unless there is some weird sale going on.


...JP
My Youtube page is titled JPthebeeman with hundreds of educational & entertaining videos.

My website JPthebeeman.com http://jpthebeeman.com

charmd2

I second Ted's opinion.  here the smaller bags at Walmart are more cost effective than the large bags.  I think $.12 a lb also. 

Charla Hinkle

JP

Quote from: charmd2 on June 02, 2009, 10:15:39 AM
I second Ted's opinion.  here the smaller bags at Walmart are more cost effective than the large bags.  I think $.12 a lb also. 



Ok, now you two have me second guessing myself, will have to do a recheck!


...JP
My Youtube page is titled JPthebeeman with hundreds of educational & entertaining videos.

My website JPthebeeman.com http://jpthebeeman.com

Rich V

I buy 50# bags from a small neighborhood bakery. Think it was about .37 cents a pound.

Tucker1

The idea of buying sugar thru a bakery or bakery supply outlet is a great concept. They must be getting a real price break based on their volumes.
He who would gather honey must bear the sting of the bees.

BeeHopper

Quote from: challenger on June 01, 2009, 10:59:36 PM
I have several nucs I purchased recently and the flow here is all but over. I planned on feeding them light syrup anyway but I've gone through 80 lbs of sugar in 10 days and I can see I will need to feed them for quite a while. Anyone have any "thrifty" ideas on purchasing sugar?
Thanks-Howard


Losing bees is expensive  :(

Michael Bush

Many times I find the four pound bags cheaper per pound than the ten pound bags and at Sam's many times I've found the ten pound bags cheaper than the 25 pound bags.  You just have to do the math and figure out which one is cheaper on a given day.  OCCASIONALLY I've seen the 25 pound bags cheaper, but usually not.
My website:  bushfarms.com/bees.htm en espanol: bushfarms.com/es_bees.htm  auf deutsche: bushfarms.com/de_bees.htm  em portugues:  bushfarms.com/pt_bees.htm
My book:  ThePracticalBeekeeper.com
-------------------
"Everything works if you let it."--James "Big Boy" Medlin

MustbeeNuts

Last time I did sam's club it cost me 14.50 for a 25lber. 58 cents a lb. I have never seen it for much less however sav-alot chain has a crappy sugar and its 4 lbs for 1.98 48.5 cents a lb. has white stuff that gathers on the top ??? but so far bees don't seeeem to mind it.
Each new day brings decisions,  these are  new branches on the tree of life.

Miss Bee Haven Bee Farm

Rodney Moore
Member of NC Beeekeepers Assoc.
Member of Mecklenburg County BeeKeepers Assoc.

challenger

Sam's is more $ than the cheapest store here-Food Lion. The prices are usually .42 per pound and the 5lb is almost always cheaper than the 10lb. I will price Walmart but it will have to be a lot cheaper for me to go there. I cannot stand that store. I know this sounds contradictory to my goal of getting sugar cheap but Walmart is in my top 5 places I do not deal with if I can help it.
Does sugar cane supply the bees with much food? I can buy this at a local vegetable stand.
Thanks-Howard
Beekeeping for Chordoma. All proceeds donated to cancer research

Natalie

In our area Walmart sells the 5lb bags for $2.44.
Its cheaper than the local grocery stores but I haven't checked out the places like Sam's. Costco or Bj's yet to see what they charge for the bulk bags.
I may do that this week just to see.

heaflaw

I want my small swarms to draw comb during the summer.  I never thought of feding with interuptions.  I'll try that. 

I've heard of buying bulk fructose or Karo Syrup leftovers or something like that.  Does anyone have experience with it?  Brushy Mtn advertises you-pick-up High Fructose Corn Syrup at 5 gallons for $22.95.  I live 1 1/2 hour away.  It might be worth it to take my truck and a bunch of 5 gallon buckets up there once a year.  Somebody who knows how to compare that to 1/1 sugar water: please do the math.  Does it replace sugar water nutritionally?

sc-bee

>Ted, no offense buddy but I think you're off on that one. I buy the 25lb bags from Sam's because they are much cheaper than the smaller bags by far.

Got to go with the HOME-BOY on this one JP :shock: Maybe it's a location thing but the smaller bags are often cheaper. At least in wally world or Bi-lo. Aldi 2.19 a little high for here last time I checked.

I hit the last Bi-LO big sale 2/$3. Can't keep the Misses out of it ;)

I have tried to find a wholesale floor sweepings source. Bi-Lo gets their sugar from two main sources. I believe one in MN and a fire took the other one out in Savannah.
John 3:16

danno

Cheapest price per pound I've found has bees walmart.  My wife is ElCheapo and counts every penny.    I buy a bag when ever I go there all year long.  It doesn't hurt so bad when you spread it out over the year.  When they have it on sale I buy a bunch even if it will be months before I need it